Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение
Саккырырский детский сад «Хаарчаана»
Эвено-Бытантайский национальный улус РС(Я)
Конспект НОД
По формированию элементарных математических представлений
У детей средней группы
«Зайка в гости к нам пришел»
Воспитатель: Верховская М.В.
с. Батагай-Алыта
Тема: "Зайка в гости к нам пришел"
Программное содержание:
-
Упражнять в счете и отсчете предметов на слух и про себя (в пределах 5-ти)
-
Учить соотносить форму предметов с геометрическими объемными фигурами.
-
Развивать психические процессы, память
Дид.наглядный материал:
Демонстрация материал: игрушка зайчик, предметы в форме шара и куба
(мяч, клубок ниток, кубик, коробка, стакан);
Объемные геометрические фигуры (эллипсоид, шар, пирамида, цилиндр, параллелепипед, куб);
Плоские геометрические фигуры: (квадрат, треугольник, круг, овал, прямоугольник, ромб, трапеция);
Раздат. материал: полоски, пенал с графическими фигурами, карточки с цифрами до 5.
Ход занятия:
1. Ааны тонсуйаллар. Куобахчаан кэлэр.
- Уаай оголор биьиэхэ куобахчаан ыалдьыттыы кэллэ. Дорооболорун диир. Куобахчаан тыа5а детсада карантинна сабыллыбыт диир. Ол иьин биьиэхэ ахсаанна дьарыктана кэлбит уьу. Ахсаанна уорэтэбит дуо оголор?
Оголор: - уорэтиэххэйин.
- Куобахчаан туутэ хайдах онноо5уй? (маган)
- Того маганый? (оголор эппиэтиилэр)
2. - Корун эрэ оголоор, миэхэ туохтар эрэ бааллар. Бу тугуй? (баайар сап, кубик, коробка, стакан, мээчик).
- Хайдах онноохторуй? хайдах быьыылаахый? (хас биирдии пр-ты ыйытабын.)
3. - Сооп, бу предметтар объемнай графическай фигура маарынныыллар эбит дии?
- Бу бааллар объемнай графическай фигуралар. (шар, эллипсоид, параллепипед, куб, пирамида, конус, цилиндр).
д/о "Ханнык геометрическай фигура суох буолла?"
4. - Оголоор куобахчаан аччыктаабыт уьу. Аьатабыт дуо? Кроликтарбыт астарыттан бэсиэххэйин. Кроликтар тугу сииллэрий? (Моркуоп).
- ( 5 тэриэлкэ, 4 моркуоп уурабын.)
-Оголоор эьиги карточкага уоьэ оттугэр, ханастан уна тэриэлкэлэри тегуруктэринэн бэлиэтэн уураарын.
- Хас тэриэлкэ баарый? (аагабыт).
- Соп барыта 5 тэриэлкэ баар.
- Карточка5ытыгар 5 тегуруктэ ахсаанын аа5ан уурун.
- Аны тэлиэлкэ5э моркуопта ууруоххайын.
- аа5ыаххайын эрэ хас моркуоп баарый. 1,2,3,4. Барыта 4 моркуоп баар эбит.
- Моркуоп ахсаана элбэх дуу? Тэриэлкэ ду?
- Соп, моркуоп тэриэлкэтээ5эр хаьынан а5ыйагый? Хайдах гыннахха ахсааннара тэннэьиэ5эй? (1 моркуоп эбии уурдахтарына эбэтэр 1 тэриэлкэ ыллахпытына) (1 тэриэлкэ ылабын).
- Аны карточка аллаара оттугэр моркуобу 3 муннугунан бэлиэтээн уурун, ахсаанын аа5а аа5а.
5) - Оголоор куобахчаан олорон сылайбыт уьу, устууларбыт таьыгар туран куобахчааны кытта ыстаналыы туьуоххэйин. (Физ.мин.) (уна атахпытыгар 5тэ, ханас атахпытыгар 5тэ).
6) - Оголоор корун эрэ дуосканы. Манна хапта5ай геометрическай фигуралар бааллар. Куобахчаан билбэт эбит хайдах ааттаналарын. Этиэххэйин эрэ. ( тегурук, квадрат, 3 муннук, кене муннук, ньолбоьох, ромбик, трапеция).
- Оголоор кроликтар оссо куобахчаанна ханныыста бэрсэллэр уьу.
- Мин хас ханныыста ыйыыбын да эьиги санарбакка, искитигэр ахсааны аа5ан баран, соччо сыыппаралаах карточканы кордорун.
- Соп, маладьыастар. Бугун куобахчаан элбэ5и биллим диир. Уонна эьиэхэ махтанар дьарыкытыгар киллэрбиккитигэр.
- Илибитин ууна ууна бугун дьарыкка тугу гыммыппытын кэпсэтиэххэйин.
- Манан дьарык бутэр.